Hádky o potratoch sú o ničom

Autor: Erika Jankajová | 16.12.2015 o 12:24 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1117x

Potrat nie je sranda a nikdy som nepočula jednu, jedinú ženu povedať, že je to dobré či ľahké riešenie. A ani muža. Počet potratov na Slovensku z roka na rok klesá. 

Diskusie medzi stranami pre a proti sa však vyhrocujú. Pritom nič nové, čo by prispelo k ešte rýchlejšiemu znižovaniu počtu potratov neprinášajú. Sú o ničom.

Na jednej strane odporcovia potratov hovoria, že každé počaté dieťa je ľudská bytosť. No a úmyselnému usmrteniu ľudskej bytosti hovoríme vražda, nie? Ale na otázku: „Ak je to teda vražda, tak budeme súdiť ženu, čo išla na potrat ako vrahyňu?“ už otvorenú odpoveď nedajú. Začnú uhýbať a hovoria, že nechcú nikoho kriminalizovať.

Na druhej strane zástancovia toho, aby toto rozhodnutie patrilo žene, v diskusiách obhajujú svoj názor podľa mňa prehnane agresívne. Žijeme v jednej krajine a nadávať si tu do tmárov či do zaostalcov predsa nie je cesta. A ani nebude.

Neverím, že je tak ťažké sa na chvíľu zamyslieť, neriešiť svoje názory a pohľady na túto tému, ale upriamiť pozornosť na tých, o ktorých diskutujeme: na matku a nenarodené dieťa a ich potreby.

Skúsme to. Zamerajme pozornosť nie na legislatívu, ale na dôvody, ktoré vedú ženu k takémuto rozhodnutiu. Zamerajme pozornosť na to, aby sme ako spoločnosť vedeli ponúknuť ženám, ktoré stoja pred týmto rozhodnutím, také riešenia a podporu, aby počet potratov klesal ešte rýchlejšie.

Koľkí z vás, ktorí máte toľko k tomu čo povedať, ste skutočne stáli pred takýmto rozhodnutím? Máte s tým skúsenosť? Ja nie. Našťastie či chvalabohu, som nikdy pred takýmto rozhodnutím stáť nemusela. Preto ani nemám potrebu nikomu hovoriť ako sa má rozhodnúť, či vôbec má právo rozhodovať, nieto ešte kritizovať a poučovať.

Viem však to, čo je skutočne dôležité - ženu v takejto situácii treba podporiť. S tým skúsenosť mám. Čím viac podpory žene dáme, tým väčšia šanca, že sa rozhodne dieťa donosiť.

Táto diskusia o potratoch tu netrvá deň ani dva, ale roky. Za tie roky by sme sa už mohli naučiť, že ani jedna strana neustúpi, ale ani tú druhú nepresvedčí. Tak načo dookola táto diskusia a ešte takou agresívnou formou ako sa zvykne viesť? Počet potratov ide dolu, tak snáď by bolo dobré sa v diskusii posunúť týmto smerom. Isto sa všetci zhodneme, že to je DOBRÉ. Na tom stavajme.

Viem, že v našej spoločnosti už fungujú rôzne organizácie, ktoré sa tejto téme venujú a majú výsledky. Čo ma mrzí je, že ich hlas je počuť oveľa menej ako hlas tých, ktorí iba obhajujú svoje názory a zmysel debaty im už uniká.  

Nie každá zmena v spoločnosti musí byť nutne sprevádzaná zmenou legislatívy. Poďme sa baviť o tom, ako znižovanie počtu potratov urýchliť.

Erika Jankajová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?