Zákon ZABÍJA spravodlivosť... my mlčky súhlasíme!

Autor: Erika Jankajová | 1.12.2016 o 8:21 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  1434x

Paškovci, salmanovci a iné tvory páchajú činy, za ktoré sa človek zákonite musí hanbiť a i právny neznalec si dokáže uvedomovať, že to nie je v poriadku. 

Človek nemusí mať právnické vzdelanie, aby dokázal vnímať tú krivdu, kedy je evidentné, že sa spáchalo niečo nekalé a vinník nie je potrestaný. Dokonca sa vinník dokáže prezentovať ako niekto, komu bolo ublížené – veď súd rozhodol o jeho nevine.

Nezriedka dôvodom takýchto rozsudkov nie je preukázanie „neviny“ a obhajoba neprinesie dôkazy vyvracajúce obvinenia, ale dôvodom je spravidla procesná chyba vyšetrovateľa či prokurátora. Sudca tak nerozhoduje o vine či nevine, ale o zákonnosti postupu... Hmm, do mysle sa tisne otázka, či niekto za takúto „chybu“ bude i náležite potrestaný alebo odmenený?

Súd rozhodol... na základe platnej legislatívy, na základe zákona... len ako keby bez citu pre spravodlivosť.

Spravodlivosť – pre mňa základná hodnota, bez ktorej nie je možné, aby spoločnosť dokázala vytvoriť priestor pre spokojný a bezpečný život. O to citlivejšie vnímam, ak táto hodnota nie je chránená, ale je priam zamlčovaná.

Nedávno, na promócii absolventa právnickej fakulty, som prirodzene a zrejme i naivne čakala, že práve v dnešnej dobe bude v príhovoroch zástupcov univerzity zdôrazňované, aby sa mladí absolventi vo svojej praxi snažili právo a zákony uplatňovať so zmyslom pre spravodlivosť. Toto slovo –SPRAVODLIVOSŤ, tam však ani NEZAZNELO! Za celý čas, ktorý som tam strávila a verte, že nebol krátky, nezaznelo ani raz, ani len jeden jediný raz... a ani len na konci v príhovore absolventa. Desivé, však?

To už fakt spravodlivosť v tejto spoločnosti nepotrebujeme? Prečo tolerujeme viditeľný a prehlbujúci sa nesúlad medzi právom a spravodlivosťou, kedy na jednej strane sa svinstvá páchajú v súlade so zákonom, lebo hranie sa so zákonmi a ich výklad umožňuje, aby zločinec ušiel trestu... A na strane druhej ľudia, ktorí túto hodnotu chránia, či sa jej dožadujú sú prenasledovaní či vytláčaní na okraj?

Svoje o tom by vedeli porozprávať Anna Remiášová, Jana Teleki či Hedviga Malinová, tak i mnohí, mnohí ďalší... Dokonca často o týchto ľuďoch už nechceme ani len počuť, chceme vytesniť z mysle tieto „nepríjemnosti“. Možno sa hanbíme, že až na pár novinárov sme boli ticho, a prizerali sa ako právo zabíjalo spravodlivosť.

Spravodlivosť má tuhý korienok a i keď v našej spoločnosti ledva, ledva prežíva, ba priam živorí, je pozitívne vidieť, že sa stále nájdu ľudia, napr. ako Zuzana Hlávková, ktorí sa dokážu ozvať a poukázať na to, že sa im nepáči ako veci „fungujú“. Dokonca existujú ľudia, jej spolužiaci či priatelia, ktorí sa dokážu ozvať a zastať Zuzany Hlávkovej.

Ktovie, ako by sa vyvíjal život vyššie spomenutých dám, ak by sme sa v tom čase dokázali ozvať viacerí... A ktovie či by sa nám rôzni paškovci či salmanovci dokázali smiať do tváre...

Možno nie je neskoro, len nesmieme ticho súhlasiť...

Erika Jankajová

Dať najavo, či s blogom súhlasíte môžete i na: vybrali.sme.sk ĎAKUJEM :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?